Čtvrtek 24/7/2014

Zákaz největší bavorské neonacistické organizace Freies Netz Süd

S okamžitou platností byla ve středu 23.7. 2014 zakázána největší barvorská neonacistická organizace Freies Netz Süd. Zákaz, který byl odůvodněn násilnou a protiústavní podstatou této organizace, není žádnou šokující novinkou. Bavorské úřady usilovaly o zákaz FNS v minulých letech opakovaně a troufáme si říci, že se na něj němečtí neonacisté rovněž velmi dobře připravili. Na očekávaný zákaz v neposlední řadě upozornila i velká vlna policejních razií, která se uskutečnila v létě minulého roku.

Freies Netz Süd vznikla na přelomu let 2008-2009 jako nástupnická organizace tehdy již zakázané "Fränkische Aktionsfront" (FAF). Podobně jako FAF vystupovala navenek jakožto nehierarchicky strukturovaná organizace, volné sdružení lokálních neonacistických buněk na bázi tzv. "freie Kameradenschaften". Počet aktivních členů a členek FNS se odhaduje kolem 200 a některé z nich, Matthiase Fischera, Robina Sienera, Sebastiana Schmauze, Normana Kempkeho, Kaie Zimmermana, Tony Gentsche a další jsme již v minulosti opakovaně představili v souvislosti s kontakty na Dělnickou mládež a Národní odpor Karlovy Vary - jmenovitě Lukáše Stoupu a Jiřího Froňka.

Zákaz FNS se dotkl i přidruženého zásilkového obchodu „Final-Resistance“ a známého komplexu Oberprex 47, bývalé hodpody ve vesnici Oberprex v Horních Francích, kam se k občasným dýchánkům scházely špičky nejen německého ale i mezinárodního neonacistického spektra, české neonacisty, například zpěváka Ladislava Budze či Lucii Šlégrovou, nevyjímaje. "Hnědým" dýchánkům je však patrně definitivní konec. Jak zásilkový obchod, tak nemovitost byly zkonfiskovány.

Bavorští neonacisté mají ještě možnost zákaz soudně napadnout. Tak nebo tak vše nasvědčuje tomu, že celá "komedie" ještě zdaleka není u konce. Na podzim 2014 vznikla nová politická strana "Der Dritte Weg". Na logo této strany, která hlásá takzvaný "německý socialismus", lze běžně natrefit na neonacistických demonstracích v Německu. O personálním propojení této strany a FNS není nutné mít pochyby, před pár měsíci jsme se ostatně mohli přesvědčit na vlastní oči. Transparent "Der Dritte Weg" byl letos v únoru k vidění v Karlových Varech, na akci spolupořádané FNS a starými tahouny z NO Karlovy Vary. Za účelem pochodňového pochodu k výročí vybombardování Drážďan se do Karlových Varů sjelo na 150 neonacistů z celého Německa. Vedle Lucie Šlégrové, jediné česky mluvící řečnice, měl tehdy na karlovarské kolonádě projev například Tony Gentsch (vlastník výše zmíněné nemovitosti Oberprex 47) či Matthias Fischer, jeden ze zakladatelů a vůdčí osobnost FNS.