Středa 6/2/2013

Vzpomínkové akce za Honzu Kučeru 2013

Památku Jana Kučery jsme si letos připomněli 26.ledna v pražském klubu 007. Jako hlavní headliner vystoupila, vedle domácích Kung-Fu Girls, legenda německé antifašistické hudební scény Stage Bottles.

Tato kapela i v minulých letech opakovaně smrt Jana Kučery zmiňovala na svých koncertech a u něj samotného patřila za jeho krátkého života mezi nejoblíbenější. Stage Bottles, stejně tak jako Honza Kučera, vždy odmítali pacifismus a apolitičnost. Právě apolitičnost je termínem, se kterým se v poslední době hodně operuje.

Politický postoj každého z nás se v očích apolitických subkultur stává čímsi nesprávným a člověk, který veřejně prezentuje své politické názory, je považován za podivína a nebezpečnou bytost. Snad nikde jinde podobně hloupý postoj nezakořenil více než v subkultuře skinheads. Dne 26.1 jsme byli svědky toho, že stále existuje velké množství příznivců skinheadského hnutí, kteří chápou antifašismus jako nedílnou součást své subkultury a nemají problém svůj postoj prezentovat i jinak než za počítačem ve virtuálním světě.

V Čáslavi se v podvečer 19. ledna sešli místní anarchisté a antifašisté, aby u místního kina instalovali Honzův pomníček a uctili jeho památku minutou ticha a zapálením svíček. Večer pak proběhlo v infocafé La Victoria pietní posezení spojené s poslechem hudby, kterou Honza miloval. Přítomní zhlédli také výstavu Antifašistické akce (AFA), zabývající se oběťmi neonacismu po roce 1989. Členové Českolovenské anarchistické federace (ČSAF) a lokální antifašisté si podobným způsobem připomněli Honzovu památku například ve východních Čechách v Chrudimi,  v Jihlavě, v Liberci, v Poděbradech, v Nymburce, v Lysé nad Labem či na náměstí v Milovicích. Nedaleko Kolína ve Velkém Oseku si připomněli Honzu na koncertě několika hudebních skupin.

Chceme poděkovat všem lidem, kteří v roce 2013 uctili památku Jana Kučery.
Chceme vyjádřit solidaritu Honzovým rodičům a okruhu jeho nejbližších přátel.

Jane Kučero, nezapomeneme. Neodpustíme!

 

 

 

 

Stage Bottles Praha klub 007 26.1 2013