Čtvrtek 14/7/2011

Ve Španělsku bylo zatčeno 12 lidí bojujících za práva zvířat

Antifašistická akce vyjadřuje svou podporu aktivistům a aktivistkám, kteří byli nespravedlivě zatčeni a kriminalizováni za obranu zvířat ve Španělsku.

Ráno 22. června 2011 státní pořádkové a bezpečnostní jednotky vstoupily v Madridu, Asturii, Baskicku a Galicii do domovů 12 aktivistů a aktivistek, kteří buď spolupracují nebo spolupracovali s organizacemi na ochranu práv zvířat Equanimal a Igualdad Animal /Animal Equality. Po několika dnech na policejní stanici a po slyšení před magistrátem zůstali tři aktivisté ve vyšetřovací vazbě, devíti zbylým bylo sděleno obvinění a byli dočasně propuštěni. V současné době jsou na svobodě už i zbylí tři aktivisté, které také čeká soud.
Navzdory tomu, že akce prováděné těmito aktivisty a aktivistkami byly vždy nenásilné, španělská policie zakročila způsobem typickým pro antiteroristické operace – zablokovali přilehlé ulice, plně ozbrojení a maskováni kuklami vnikli do domovů aktivistů a aktivistek, a vnikli dokonce i do domovů matek dvou aktivistů. Při domovních prohlídkách zabavili množství počítačů, pevných disků, kamer a obvyklého kancelářského vybavení. Na tomto vybavení aktivisté a aktivistky závisejí při své dennodenní práci.
Po domovních prohlídkách byli aktivisté a aktivistky zatčeni a převezeni v policejních dodávkách do Santiago de Compostela, Pontevedro a A Coruña, kde strávili tři dny v izolaci na policejních stanicích. Zde zahájili hladovku na prostest proti zatčení.

repressions in Spain

Aktivisté a aktivistky byli nařčeni z množství deliktů, včetně provinění vztahujícího se k hromadnému vypuštění norků – činu, se kterým tito zatčení nemají nic společného.
Aktivisté a aktivistky jsou také nařčeni ze „zločinného spolčení“, to navzdory skutečnosti, že Igualdad Animal/ Animal Equality a Equanimal jsou obě legálně ustanovené organizace, jejichž práce se zakládá na aktivismu ve veřejné sféře, včetně nenásilných přímých akcí, při nichž jsou identity aktivistů a aktivistek známé. Novinové a televizní štáby je v minulosti při jejich aktivismu doprovázely, což si získalo širokou mediální pozornost jak na národní, tak na mezinárodní úrovni.

represe ve Spanelsku

Ve většině případů média o situaci referovala – ačkoliv neměla žádné důkazy a porušovala práva nařčených na presumpci neviny – tak, že zobrazovala aktivisty a aktivistky jako „ekoteroristy/ky“ a násilná individua. Dokonce se v médiích objevilo tvrzení, že tyto organizace na svých webových stránkách publikovaly návod na vytvoření výbušnin, což je zcela lživé a urážlivé tvrzení.
Tato zatčení jasně ukazují, že represálie a kriminalizace hnutí za práva zvířat opět začaly – je to velice závažný proces, jelikož demonstruje, co se může stát, když práce občanského aktivismu začne ohrožovat mocná průmyslová odvětví; v tomto případě kožešinový průmysl.
Z výše uvedených důvodů požadujeme okamžité propuštění tří aktivistů, kteří jsou momentálně drženi ve vězení, a ukončení tohoto nespravedlivého procesu, jehož cílem je utišit hnutí za práva zvířat.

Webové stránky zmiňovaných organizací:

http://www.equanimal.org/
http://www.animalequality.net/