Pátek 13/7/2012

Švédského odboráře napadli kriminálníci najatí pracovní agenturou

Mohl za to spor mezi švédskými odbory SAC a pracovní agenturou, která zprostředkovává práci v pohostinství. Vše skončilo tím, že byl odborář z pobočky Västerorts LS u sebe v bytě před očima své rodiny napaden. Útok vedl někdejší přední člen kriminálního gangu Werewolf Legion, který je bratrem vlastníka dotyčné agentury.

Odbory vyzvaly agenturu k jednání ohledně propouštění a vyplácení mezd. Prozatím se obě strany potkaly jen jednou, k dalším schůzkám nedošlo. Místo toho vpadlo do bytu jednoho z odborových aktivistů druhého července šest lidí, v čele s bratrem vlastníka agentury.

Útočníci praštili odborářem několikrát o zeď a požadovali, aby odbory své požadavky proti agentuře stáhly. S nožem na krku jej donutili, aby šéfovi agentury zavolal a slíbil, že odbory dají agentuře pokoj.

Poté někdejší vůdce Werewolf Legion odboráři sdělil, že aktivista osobně dluží jinému vůdci gangu půl milionu švédských korun a že má dluh hradit do jednoho měsíce, jinak bude zabit.

V bytě byla přítomna rovněž odborářova manželka a děti, násilníci je zamkli v jiném pokoji.

Odbory SAC se fungováním pracovních agentur zabývají již dlouhou dobu. Jen několik z nich totiž dodržuje kolektivní smlouvy, ustavení zákoníku práce, na pracující uvalují špatné pracovní podmínky a mzdy jim vyplácejí velmi nepravidelně.

Mnoho agentur má prostřednictvím svých šéfů, či jinak, napojení na organizovaný zločin, často se jedná o pračky na peníze. „Bylo jen otázkou času, kdy začnou napadat odboráře a vyhrožovat jim smrtí,“ uvádí se v oficiálním prohlášení odborů.

„Je to útok na celé odborové hnutí. Požadujeme, aby se vláda a policie zabývala celou věcí s plnou vážností,“ uvedl Anders Knutsson, informační koordinátor SAC.

Odbory stockholmských pracujících v restauracích a hotelech SAC darovaly přes 3 500 eur, peníze půjdou na bezpečnostní opatření a životní náklady dotčeného odboráře a jeho rodiny. Přebytek dostane pobočka SAC, aby mohla vést dál boj proti pracovním agenturám.

Není to poprvé, co byl člen SAC napaden kvůli svým aktivitám na pracovišti. Před třinácti lety zavraždili neonacisté Björn Söderberga, v roce 2008 neonacisté zapálili byt, v němž byli dva členové SAC se svými dvěma dětmi. Rodina se zachránila tím, že z bytu ve třetím patře sešplhala po zdi dolů na zem.