Čtvrtek 7/2/2013

Útok neofašistů na dvě autonomní centra v Athénách odražen

Ve dnech 2.-3.2.2013 došlo k neúspěšnému napadení dvou athénských squattů fašisty, napojenými na stranu Zlatý úsvit a s nimi provázanou policií.

Oba útoky se odehrály během sobotní noci, tedy po ukončení pochodu řeckých nacionalistů a značného počtu přívrženců Zlatého úsvitu. Jejich terčem se staly squatty v athénské čtvrti Zografou – Villa Zografou a Mperntes. Řečtí neofašisté a nacionalisté během marše k ambasádě USA tradičně vzpomínali na výročí řecko – tureckého lokálního incidentu z roku 1996 u souostroví Imia v Egejském moři. Během přetahované o kus neobydlené skály, ztroskotal (podle teorií řecké strany za přičinění turecké palby) řecký vojenský vrtulník a v jeho troskách našli smrt tři řečtí vojáci. Zlatý úsvit této příležitosti pravidelně využívá od roku 1997 na pietní akci pro „řecké hrdiny“ s rostoucí publicitou a počtem účastníků.

Sami organizátoři pochodu ve svých prohlášeních uvádějí závratný počet 30 – 50 000 demonstrantů, jenž dokládají reportážním videem, které svoji „osobitou“ atmosférou vrací pozorovatele do třicátých let minulého století. Tuto skutečnost naopak dementují informace řeckých oficiálních tiskových agentur, které hovoří o desetinásobně menším čísle. Stejné reportáže ale už mlčí o organizovaném útoku bojůvek Zlatého úsvitu, který nastal po ukončení demonstrace. V obou zmíněných případech však obyvatelé autonomních center útok úspěšně odvrátili. Někteří ze zraněných útočníků museli být následně hospitalizováni. Jeden z nich našel útočiště ve specializované nemocnici „401“, určené příslušníkům policejních a vojenských sil, což jen dokresluje „pestré složení“ útočícího davu.

Po útoku na Villa Zografou obklíčilo její okolí několik stovek těžkooděnců, kteří fyzicky bránily dalšímu přílivu podpory antifašistů. Policie místo opustila až během brzkých ranních hodin.

V sousedství čtvrti Zografou Zlatý úsvit nedávno otevřel svoji novou kancelář – příhodně – v oblasti, kde sídlí velitelství policie pro athénskou oblast. Místa jako Villa Zografou tak hrají významnou roli v přímém odporu proti postupu Zlatého úsvitu do centra Atén. Výjimkou nejsou ani pravidelné motorizované hlídky anarchistů, které efektivně brání militantům Zlatého úsvitu v organizovaném rasistickém násilí. Potřebu zintenzivnění antifašistických aktivit dokazují i události z nedávné doby, mezi které patří vražda 37-letého Senegalce Cheikh Ndiaye.

Otec dvou dětí byl sražen policisty v pátek večer během „protiimigračního zásahu na nelegální trhovce“ do kolejiště metra na nástupišti Thissio. Přátelé zavražděného byli na místě zbiti zásahovou jednotkou policie. Tato informace bohužel přišla pouhé dva týdny poté, co příznivci Zlatého úsvitu podle informací z řeckých nezávislých médií ubodali 27-letého Shezdadu Luqmana, muže původem z Pákistánu, žíjícího v Athénách.

Policie před Villa Zografou

Přeloženo a doplněno z libcom.org