Pátek 30/9/2011

3. 10. 2011 Sociálně-politické cestopisné vyprávění z Ruska

Pondělí 3.10. od 20:00 v Café Na půl cesty v Centrálním parku Pankrác

Komponovaný večer s přednáškou, čtením, promítáním fotografií a diskusí. Autor/přednášející strávil část letošního léta cestováním po Rusku a zemích bývalého SSSR. Navštěvoval místní aktivisty a seznamoval se nikoliv s turistickými památkami, ale s životní realitou, která je na hony vzdálená od té naší a bez osobního zažití jen stěží představitelná...
 Pokud si čteme zprávy z Ruska a zemí bývalého SSSR, většinou se týkají tragických událostí: zavražděných či zmrzačených antifašistů a antifašistek, v lepším případě policejních represí proti antiautoritářskému hnutí. Útržky informací dohromady dávají zvláštní obrázek o místě, ve kterém by chtěl žít jen málokdo. Jaká je ale ruská realita doopravdy? Zcela jistě pestřejší, než by se ze dorazivších zpráv zdálo.

Na jednu stranu mnohem ostřejší a syrovější; ruští antifašisté a antifašistky žijí v realitě, kterou si ani na základě četby či sledování filmů nedokážeme představit. Na druhou stranu mnohem barevnější: jako popis situace na jazyk dere jedno slovo: NADĚJE.

O obou těchto pólech, aktivitách a historii ruského antiautoritářského hnutí, sociální situaci v Rusku, Ukrajině, Bělorusku a Mongolsku, neonacistech, policejních represích a spoustě dalšího bude řeč v pondělí 3.10. od 20:00 na přednášce v Café Na půl cesty v Centrálním parku Pankrác.