Čtvrtek 6/12/2012

Nezapomeneme: Silvio Meier (1965 - 1992)

Letošní rok uplynulo již 20 let od vraždy Silvia Meiera. Jeho život vyhasl ve stanici metra Samariter Strasse - jen několik desítek metrů od domu, kde bydlel. Přesně na tomto místě si pak nejen němečtí antifašisté každý rok připomínají jeho památku a pod heslem Nezapomeneme! Neodpustíme! poukazují na to, že hrozba fašismu a neonacismu je stále živá a je nutné se jí stavět na všech frontách. Letošní vzpomínková akce pak měla dvě části, z nichž první souvisela přímo s datem vraždy a konala se tedy ve středu 21. listopadu. Sešlo se na ní několik stovek lidí, zaznělo několik vzpomínkových projevů a byly zapáleny svíčky.

Samotný průběh setkání měl spíše charakter piety a odehrál se v komornější atmosféře. Vzpomínková akce pak vyvrcholila v sobotu 24. listopadu, kdy se nad stanicí metra sešlo zhruba 5000 lidí. Na tento den mělo původně připadnout i oficiální přejmenování Samariter Strasse na Silvio-Meier Strasse, čímž by vyvrcholilo zhruba desetileté úsilí místních aktivistů o to, aby Silvio nebyl nikdy zapomenut. Kvůli zdlouhavému byrokratickému procesu se bohužel nakonec nepovedlo oficiálně přejmenovat ulici k 24. listopadu dle původního plánu a bude nutné ještě pár dnů nebo týdnů vydržet. Jedná se však již pouze o formalitu a dlouholeté úsilí bude pravděpodobně ještě do konce roku korunováno úspěchem.

Ani tento drobný neúspěch ale neodradil několik tisíc lidí od účasti na pochodu, který se vydal na cestu zhruba v 16.00. Na místě srazu se připojilo několik stovek aktivistů, kteří před tím úspěšně blokovali neonacistickou provokaci, jež byla nahlášena do jiné části města. Zhruba ve stejné době pak skupina asi deseti nácků nešťastně vstoupila do cesty právě přijíždějícím antifašistům z Hamburku a hořce toho litovala. Poté, co se všichni dostali na Samariter Strasse, přišel čas projevů, z nichž jeden zazněl i z úst člena Antifašistické akce a připomněl paralelu mezi Silviem Meierem a Janem Kučerou. Pak už dav vyrazil za neustálého skandování na ohlášenou trasu, která vedla i okolo domu, kde Silvio Meier bydlel a na kterém byl vyvěšen obrovský vzpomínkový transparent. V tu chvíli se na ulici i okolních střechách rozsvítily rudé světlice a do padající tmy a hořících světel znělo několikatisícové skandování antifašistických hesel. Tohle byla zřejmě nejsilnější část celé akce. Průvod pak pokračoval dále do čtvrti Lichtenberg, kde bylo napadeno místo častých srazů neonacistů - bývalý obchod s neonacistickou módou, jehož výlohy bránily policejní dodávky. Na konci demo pak ještě došlo k menším potyčkám s policií, které vyvrcholily zatčením zhruba dvaceti lidí. Akce skončila večerní party, na které se sešlo několik stovek účastníků demonstrace a svou skvělou atmosférou udělala důstojnou tečku za celou letošní vzpomínkovou akcí. Bylo na ní přítomno i několik desítek aktivistů a aktivistek z ČR.

Nezapomeneme! Neodpustíme!