Pondělí 16/7/2012

Italský soud po 11 letech posílá aktivisty na dlouhé roky do vězení

Italský odvolací soud potvrdil v pátek 13. července rozsudky pro všech deset obžalovaných aktivistů za „ničení a rabování“ během protestů proti summitu zemí skupiny G8 v Janově před jedenácti lety.

Některé tresty sice nepatrně zmírnil, ale všech deset lidí bylo uznáno vinnými za zločiny proti soukromému vlastnictví.

Pěti z obžalovaných bylo nicméně přiznáno právo odvolání se proti jiným souvisejícím obviněním a jejich případům se budou soudci ještě věnovat.

Pěti zbývajícím bylo toto právo odepřeno a během následujících dnů budou uvězněni.

První z nich, redaktor aktivistické rozhlasové stanice Radio Onda Rossa Alberto Funaro již den po rozsudku nastoupil do římské věznice Rebibbia, brzy však má být převezen do jiného zařízení.

Média i politické kruhy verdikt odvolacího soudu komentovali pozitivně. Zdůraznili shovívavost soudu, který o několik málo měsíců původní rozsudky snížil, a tvrdili, že spravedlnosti bylo učiněno zadost, protože kromě policistů, kteří byli potrestáni za násilí a brutalitu, došlo i na aktivisty.

„To je zábavné tvrzení: policejní síly, které vzaly útokem školu Diaz, v níž spali aktivisté, které policisté mlátili, jsou pořád na svobodě. Nehrozí, že by násilní policisté byli z represivních složek vyhozeni, jejich šéfové byli všech obvinění zproštěni a byli naopak povýšeni. Naproti tomu lidé, kteří nikomu neublížili a dopustili se jen poškození aut či výloh obchodů, stráví 14 let svých životů ve vězení. Italský justiční systém ukázal, jako obvykle, komu slouží,“ uvádí web Italy Calling.

Elena Giuliani, sestra Carla Giulianiho, kterého při protestech zabili policisté, k tomu říká: „To, že jeho vraždu systém prohlásil za zabití v souladu s právem, zřejmě nestačilo. I po jedenácti letech chtějí zničit víc životů. A nejsou to životy těch, kdo zabíjeli, mučili, byli, ani těch, kdo bití nařídili a kryli. Opět berou životy našim soudruhům.“

Soud vynesl následující rozsudky:

Alberto Funaro: 10 let (již je ve vězení)
Ines Morasca: 6 let a 6 měsíců
Marina Cugnaschi: 12 let a 3 měsíce (již je ve vězení)
Vincenzo Vecchi: 13 let
Francesco Puglisi: 14 let
Následujících pět obžalovaných je zatím na kauci na svobodě a čeká na odvolací soud ve věci jiných svých obžalob, v souhrnu jim hrozí následující tresty:

Carlo Arculeo: 8 let
Carlo Cuccomarino: 8 let
Luca Finotti: 10 let a 9 měsíců
Dario Ursino: 7 let
Antonino Valguarnera: 8 let