Středa 14/4/2010

17.4. Koncert pro Natálku Benátky nad Jizerou

Koncert proběhne 17. dubna 2010 od 17.00 hodin, v Music Klub Respekt, v Benátkách nad Jizerou. Vystoupí zde nejlepší současné romské skupiny a zpěváci: Bengas, Monika Bagárová, Nikoleta Balogová, Gitans, Parne Čilagy, Gipsy.cz, Antonín Gondolán a další. Všichni vystoupí bez nároku na honorář. Akce se zúčastní Natálka Kudriková s celou svou rodinou.

Ve Vítkově rasističtí násilníci vhodili do bytu rodiny Pavla Kudrika a Anny Sivákové tři zápalné láhve. Útok odnesla celá rodina, především Natálka, tehdy dvou a půlletá, která byla popálena na osmdesáti procentech těla. Popáleni byli i oba rodiče a psychicky na to nejsou dobře ani jejich další tři dcery. Policie útočníky dopadla, proces se čtveřicí obžalovaných krajně pravicových extremistů z Opavska a Bruntálska začne u Krajského soudu v Ostravě 11. května. Hlavní líčení budou doprovázet mimořádná bezpečnostní opatření. Muži jsou obžalováni z pokusu o rasisticky motivovanou vraždu, kterou chtěli spáchat na více osobách, z nichž čtyři byly děti. Za to jim hrozí až 15 let vězení. Padnout ale může i výjimečný trest či doživotí.

Nedávno došlo k dalším útokům zápalnými láhvemi v Opavě a v ostravské osadě Bedřiška.

V Opavě vhodili neznámí útočníci do domu tři láhve naplněné minerálním olejem. Šlo o opakovaný útok, první se ve stejném domě v Rybářské ulici odehrál již v roce 2008. Neznámí žháři zaútočili v půli března také na domek v ostravské kolonii Bedřiška. Zápalnou láhev s vysoce hořlavou tekutinou prohodili oknem do dětského pokoje, kde spala třináctiletá dívka. Láhev se naštěstí nerozbila a nezačala tak hořet. Od knotu se jen vznítil kousek koberce. Ten dívka, kterou probudilo řinčení skla, stihla uhasit. Útok policisté vyšetřují jako pokus o vraždu.