Neděle 13/11/2011

17. 11. patří studentům, ne neonacistům! Praha Betlémské.nám 14:00

Demonstrace Ne rasismu! 17. 11. 2011Neonacisté, hlavně Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) a server Revolta.info, mobilizují své příznivce na pochod 17. 11. "Proti politickým procesům", tentokrát do Prahy. Tuto akci nahlásil známý pražský neonacista Jaroslav Krpal. Pochod začíná na Jungmannově náměstí, prochází, jak jinak, než Národní třídou, pak po nábřeží a končí na Palackého náměstí.

Neonacisté tuto akci stylizují jako upozornění na příkoří, která se jim ze strany státu dějí. To, že byla zakázána DS vidí jako důkaz toho, že „Současný režim, plný bývalých komunistů, nezaostává pozadu ani v politických procesech a nedovolí tolerovat jakékoliv skutečně opoziční názory“. Reagují tak na výročí Sametové revoluce.

17. listopad je ale i jiné výročí.

Mezinárodním dnem studentstva byl vyhlášen ne proto, že by studenti vyšli do ulic v roce 1989, ale proto, že demonstrovali 28. 10. 1939, za nacistické okupace. Při těchto demonstracích byl nacistickými pořádkovými silami postřelen do břicha student Jan Opletal, který po 14 dnech následkům zranění podlehl. Jeho pohřeb 15. listopadu se stal ještě větší demonstrací, hromadným vyjádřením zhnusení z okupace. Do ulic tehdy vyšly tisíce lidí, hlavně studentů.

Reakce nacistů na sebe nenechala dlouho čekat. Proběhla schůze představitelů protektorátu, které se zúčastnil i Adolf Hitler. A tak 17. listopadu nechali nacističtí pohlaváři zastřelit 9 studentských vůdců bez jakéhokoli soudu, zavřeli všechny české vysoké školy, a posléze došlo k deportaci 1200 studentů do koncentračního tábora Sachsenhausen.

V tomto historickém kontextu je vidět, jak je naprosto paradoxní, že 17. listopadu Prahou pochodují ti, jejichž ideologie je kopií nacismu. Obzvlášť studenti by tuto provokaci neměli ignorovat. V minulosti se totiž několikrát ukázalo, že právě studenti jsou ti, kteří dokáží vyjít do ulic a protestovat proti politické realitě. Není na čase, aby vyšli znova a projevili svůj nesouhlas s pochodováním neonacistů a příznivců DSSS po Národní třídě?

Kdy: 17.11.2011 od 14hod

Kde: Betlémské nám., Praha 1

Zdroj: www.nerasismu.cz