Čtvrtek 8/4/2010

1.5. Anarchistický 1. máj 2010

Ještě před samotným MAY DAY festivalem se bude 1. května konat akce pořádaná Československou anarchistickou federací (ČSAF)

Sraz účastníků bude na pražském náměstí Republiky ve 12:00. Trasa a program by měly být upřesněny později, avšak již nyní je jisté, že po skončení programu bude následovat hromadný přesun na MAY DAY festival.

Pořádající organizace chce ve „Svátek práce“ poukázat na podstatu námezdní práce, kterou se nebojí přirovnat k prostituci. Práce v kapitalistickém systému je z valné většiny člověku odcizenou činností, jež je vykonávána v silně autoritářském a hierarchickém prostředí, a velmi často její ohodnocení zdaleka neodpovídá vynaloženému úsilí. Práce v současnosti neslouží jako aktivita obohacující a rozvíjející lidského jedince, který ji vykonává, nýbrž mu je prostředkem pro plnění role spotřebitele. Svou prací a spotřebou neuspokojuje člověk ani tak sám sebe a společenství, v němž žije a pracuje, nýbrž vlastníky a šéfy. Právě ti na jeho práci parazitují a navíc určují pravidla, na jejichž základě k tomu dochází. Proti konceptu námezdní práce staví anarchisté a anarchistky koncept práce svobodné, tu jedinou pak má smyl oslavovat.

 

Kód banneru pro váš web

<a href="http://www.csaf.cz/akcie.php?id=1541" target="_blank"><img rel="lightbox" src="http://www.csaf.cz/obrazky/A-1-maj-2010.gif" alt="Anarchistický 1. máj 2010" border="0" width="468" height="60"/></a>