Čtvrtek 17/12/2009

12.-17.12.09 : město na prodej

městský prostor z kritické perspektivy

Kdy? 12.-23. prosince 2009, denně od 17:00 do 20:00
Kde? TRUHLA (Truhlářská 11, Praha 1, milada.org)
Za kolik? Vstup je dobrovolný, jakákoliv podpora je velice vítána

Projekt MĚSTO: NA PRODEJ hledá průsečík angažované vizuální tvorby s kritikou směru, kterým se v současné době ubírá prostor nejen českých měst. Součástí samotné expozice zahrnující tvorbu českých i zahraničních autorů a autorek jsou informační panely věnující se fenoménům příznačným pro současná města (úbytku veřejných prostorů, vylidňování center, unifikaci, komercionalizaci, vystěhovávání určitých skupin obyvatelstva, zvyšování nájemného, atd.) a alternativám k nim vycházejícím přímo z městských komunit. Výstava se snaží návštěvníkům a návštěvnicím nabídnout možnost odnést si informace zasazující každodenní realitu života ve městě do širokých souvislostí společně s vizuálním zážitkem.

Současně s výstavou budou probíhat i tématicky zaměřené doprovodné akce.

Celý projekt je organizován “zdola”, probíhá na nekomerční bázi a bez přispění sponzorů nebo grantů.

SOBOTA 12.12.2009
15:00, Místo bude upřesněno
Pouliční představení berlínského souboru Lick Me Happy nazvané Parallel Worlds

17:00, TRUHLA (Truhlářská 11, Praha 1)
Panelová diskuse na téma městského prostoru z kritické perspektivy. Zazní příspěvky na následující témata: úvod do gentrifikace; homogenizace městského prostředí; radikální antigentrifikační aktivity v Berlíně; veřejné prostory a nerovnosti v rozhodování o změnách v kapitalistickém městě; zkušenosti s privatizací bytů, protestech obyvatelstva, obrovských stavbách a aroganci moci z pohledu bývalého zastupitele Prahy 1. Prezentující se problematice proměn současného města dlouhodobě věnují a pocházejí z akademického nebo aktivistického prostředí. Část příspěvků bude v angličtině, překlad je zajištěn.

NEDĚLE 13.12.2009
20:00, Infoshop u Tichého Františka (Truhlářská 11, Praha 1 – druhé patro) Premiéra zbrusu nového českého dokumentu Squat Wars z dílny Jana Hanuše, který přibližuje historii českého squattingu především formou rozhovorů s obyvateli a obyvatelkami dnes již zaniklých squatů Milada, Zenklovka a Ladronka. Film je v češtině a má 27 minut. Po promítání filmu proběhne diskuse s jeho aktéry.

ÚTERÝ 15.12.2009
19:00, Infoshop u Tichého Františka (Truhlářská 11, Praha 1 – druhé patro)
Promítání filmu Boom: The Sound of Eviction (2001) od autorského kolektivu Francine Cavanaugh – A. Mark Liiv – Adams Wood. Film je v anličtině bez titulků a má 96 minut.

ČTVRTEK 17.12.2009
20:00, Infoshop u Tichého Františka (Truhlářská 11, Praha 1 – druhé patro)
Promítání filmu The Garden (2008) režírovaného Scottem Hamiltonem Kennedym a nominovaného na Oscara za neljepší dokument roku 2008. 14 akrová komunitní záhrada v South Central Los Angeles byla největší svého druhu v USA. Začalo sa na ní pracovat s cílem ozdravit L.A. po devastujících riotech v roce 1992. Od té doby farmáři ze South Central vytvořili zázrak uprostřed jedné z nejzdevastovanějších čtvrtí v zemi. Pěstovali vlastní jídlo pro celé rodiny a vytvářeli komunitu. Dokud jejich oázu nezačaly ohrožovat buldozery developerské společnosti. “The Garden” je nekompromisní pohled na boj mezi městskými farmáři a městem Los Angeles stojícím za mocným developerem, který chce zahrady zničit a postavit místo nich sklady. Film je v angličtině s anglickými titulky a má 80 minut.

Mesto na prodej
milada.org