Pondělí 25/8/2014

10 people got hurt in Malmö

On Saturday August 23, 2014, a group of Swedish antifascists tried to block a meeting of Swedish neo-nazi party Svenskarnas Parti in Malmö. Ten antifascists were injured - at least three of them seriously, after a whole unit of policemen on horses literally rode over their backs. They remained face down, motionless in their own blood. Now their state is critical. We call for solidarity with all the injured activists and their loved ones.

This Saturday 30th August the neo-nazi Svenskarnas Parti are going to march through central Stockholm, so protests and blockade attempts will happen again. Hopefully with injuries only on the police and nazi side this time.

Stop neo-nazism, stop neo-fascism, end police brutality!


V sobotu 23.8. 2014 se skupina švédských antifašistů pokusila zabránit shromáždění švédské neonacistické strany "Svenskarnas Parti" v Malmö. Deset antifašistů bylo zraněno, z toho nejméně tři těžce, co po jejich zádech doslova přejela jezdecká jednotka švédské policie. Zranění zůstali nehybně ležet na ulici v kaluži krve a jejich stav je kritický. Vyjadřujeme solidaritu se všemi zraněnými a jejich blízkými.

V sobotu 30. srpna pak bude Svenskarnas Parti pochodovat centrem Stockholmu a protesty a pokusy o blokádu se tak budou opakovat. Doufejme, že tentokrát se škodami na straně policie a neonacistů.

Stop neonacismu, neofašismu a policejní brutalitě!


 

Více viz / More at:

http://www.therepublic.com/view/photos/aa17f405cc4b432181b48a2e70840d5d/