Fotbal fotbalistům!

Současné, a pravda, bohužel jen občasné protesty proti tzv. komercionalizaci fotbalu, ve kterém už nejde o sport, ale o zisk, reklamu a vládnou mu “bafuňáři”, probíhaly už před desítkami let. Jejich forma však byla dost radikální a celkem překvapivá. Následující krátký text dokresluje atmosféru roku 1968 ve Francii, kde se lidé vzbouřili proti západnímu modelu kapitalismu podobně, jako se lidé na Východě bouřili proti kapitalismu státnímu. Volání po státních dotacích sice není přesně to, co bychom si v rámci osvobození sportu představovali, i tak je ale podobná výzva inspirací pro dnešek.

Ve vzbouřené Paříži v květnu roku 1968 miliony dělníků stávkovaly, studenti okupovali univerzity, prezident opustil zemi a zdálo se, že Francie je na prahu revoluce. Pozadu nezůstávali ani fotbalisté. Okupovali sídlo Francouzské fotbalové federace a vydali i vlastní prohlášení:

“My, fotbalisté, členové klubů napříč oblastí Paříže, jsme se dnes rozhodli okupovat sídlo Francouzské fotbalové federace. Stejně jako dělníci okupují továrny, stejně jako studenti okupují univerzity. Proč?”

ABYCHOM VRÁTILI ŠESTI STŮM TISÍCŮM FRANCOUZSKÝCH FOTBALISTŮ A TISÍCŮM JEJICH PŘÁTEL TO, CO JIM NÁLEŽÍ: FOTBAL. FOTBAL, KTERÝ JIM VZALI POHLAVÁROVÉ FEDERACE, ABY USPOKOJILI SVÉ EGOISTICKÉ ZÁJMY A ABY ZE SPORTU PROFITOVALI…

…Teď je to na vás, hráčích, trenérech, manažerech malých klubů a bezpočtu přátel a fanoušků fotbalu, studentech a dělnících – je na vás zachovat kvalitu sportu a přidat se k nám…

…POŽADUJME OKAMŽITÉ ODSTOUPENÍ (na základě referenda mezi 600 000 fotbalisty, organizovanými samosprávně) těch, kdo se na fotbalu snaží vydělat a jen tento sport urážejí.

OSVOBOĎME FOTBAL Z PODRUČÍ PENĚZ TĚCH, KDO SE VYDÁVAJÍ ZA JEHO PATRONY, kteří stojí u kořenů rozkladu fotbalu. A požadujme od státu stejné dotace, které přiznává ostatním sportům, a o které se pohlavárové z federace nikdy nepřihlásili.

Aby fotbal zůstal náš, vyzýváme vás, DOSTAVTE SE BEZ PRODLENÍ do sídla federace, které se opět stalo VAŠÍM SÍDLEM, v čísle 60 na Avenue d’Iena v Paříži.

Společně z fotbalu učiníme to, čím nikdy neměl přestat být – sport radosti, sport světa zítřka, kteří začali budovat všichni pracující. VŠICHNI NA ADRESU AVENUE D’IENA 60!”

against_modern_football_scarf_by_indehekken-d3cxy7r

Akční výbor fotbalistů

Přeloženo z libcom.org, respektive ‘Enragés and Situationists in the Occupations Movement, May ’68’, René Viénet (Autonomedia/Rebel Press, 1992).