Love Football Hate Racism Report

0 - wideVe dnech 10. a 11. října proběhl v Praze další, již desátý ročník sportovně-kulturní akce nesoucí všeříkající název Love Fotball Hate Racism.

Program byl vskutku bohatý. V pátek večer ho zahájil koncert Oi! kapel Crossczech, Aculeos a Muerti v klubu Buben. Výtěžek z tohoto rozehřívacího večírku, který si užilo asi 200 lidí, šel na podporu Pražské zvířecí záchranky.

V sobotu ráno se k registraci na turnaj v malé kopané dostavilo ke strahovským kolejím na 15 týmů z různých měst. Celková návštěvnost, hrajících i nehrajících, se pohybovala okolo 150 lidí. Hrálo se na třech hřištích, za přijatelného počasí, v přátelské atmosféře a za doprovodu reprodukované hudby a podpory stánků s veganským občerstvením. Nechyběla ani distra Antifašistické akce, Iniciativy Ne rasismu!, Bohemians ultras či solidární distro Anarchistického černého kříže (ABC). Pohár pro vítězný tým zajistili pořadatelé z fanouškovské skupiny Barflies a ceny pro první tři umístěné týmy připravila 161 Crew.

Sobotní večer patřil opět zábavě a hudebnímu vyžití, které v klubu Buben zajišťovala britská kapela Heavy Ball a následná DJ party.

Dodejme, že akce Love Fotball Hate Racism se přihlásila k Týdnu fotbalových fanoušků, tedy stovkám obdobných aktivit, které se pod hlavičkou FARE konaly v rámci celé Evropy.

Na desátém ročníků kampaně Love Football, Hate Racism, který se uskutečnil 11. 10. 2014 v Praze, se kromě fotbalového turnaje nezapomnělo na uvězněného antifašistu v Rusku, Alexeje Sutugy, který byl opět zadržen. Skupina antifašisticky smýšlejících lidí vytvořila solidární transparent. Více informací o případu najdete na stránkách Anarchistického černého kříže.

x

Děkujeme všem aktivním i pasivním účastníkům za podporu!
Miluj fotbal, nesnášej rasismus!


Love Football Hate Racism

The tenth year of sport and cultural event bearing the name Love Football Hate Racism took place in Prague on 10th and 11th October.
The program was really rich. It started on Friday by a concert of Oi! bands Crossczech, Aculeos and Muerti at Buben club. The proceeds from this warm-up party, which enjoyed about 200 people, was donated to support Prague animal ambulance.
On Saturday morning 15 teams from different cities showed up to register for the football tournament held near the dormitories in Strahov. Total numbers of participators including players and non-players was around 150. The matches were played on three playgrounds in an acceptable weather and friendly atmosphere accompanied by music and stands with vegan food. There were also stands of Antifašistická akce (Antifascist Action), Initiative No to racism!, Bohemians ultras and Anarchists Black Cross (ABC). The cup for the winning team was provided by the organizers from a fan group called Barflies and the cups for the first three teams were arranged by 161 Crew.
Saturday evening was devoted to fun and music again, the visitors may enjoy it at club Buben with a British band Heavy Ball and following Dj party.

Let us add, Love Football Hate Racism registered for Football People action weeks, therefore to hundreds similar activities, which took place around Europe under the patronage of FARE network.

FREEDOM ANTIFASCISTS PRISONERS

The tenth year of the campaign Love Football, Hate Racism, which was held on 11.10.2014 in Prague, brought not only a football tournament but also remembered an imprisoned anti-fascist from Russia Alexei Sutuga who was arrested again. A group of antifascist-minded people created solidarity transparent.

Fotky/Photos

7 5 4 3 2 1